Mimo, że zima w tym roku zadomowiła się u nas na dobre, to jednak na drzewach i krzewach widać już nieśmiałe pąki, a wśród trawników zakwitają przebiśniegi. Idzie wiosna! A jak wiosna to… porządki! Sprzątanie nie plasuje się ogólnie w moim top 5 ulubionych czynności, ale o tej porze roku je uwielbiam. To okazja na nowy początek, pozbycie się niepotrzebnych gratów, przewietrzenie zakurzonych szaf i pomieszczeń. Dziś chcę Cię zachęcić do trochę szerszego spojrzenia na ten wiosenny rytuał. Robiąc porządki w swoim najbliższym otoczeniu, posprzątaj również… w głowie.
Kiedy przyroda budzi się do życia towarzyszy nam lepszy nastrój, wzrost motywacji, większa uważność. Wykorzystaj to, by przewietrzyć trochę swój sposób myślenia, uporządkować wiedzę o samym sobie, odkurzyć swoje cele i marzenia. Poniżej znajdziesz 10 podpowiedzi, do których “szuflad” warto zajrzeć.
1. Szum w głowie
Zanim zaczniesz baczniej przyglądać się sobie, swoim potrzebom, emocjom czy celom, odzyskaj skupienie i uważność. Poćwicz uspokajanie galopujących myśli, pozbądź się ciągłego pośpiechu i rozproszenia. Codziennie choć na kilka minut usiądź w ciszy, zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Pomocne będą te ćwiczenia. Dzięki temu będziesz w stanie zauważyć, które obszary Twojego życia domagają się większej uwagi. Odzyskasz zdolność świadomego decydowania, zamiast biegnąć z prądem codzienności.
2. Jak się masz?
Kiedy poczujesz już większą uważność – weź kartkę papieru i narysuj na niej siebie. Za pomocą kształtów, kolorów, słów, czy symboli postaraj się jak najdokładniej przelać na papier jak się w tym momencie czujesz. Co kłębi się w Twojej głowie? Czego się obawiasz? Jakie potrzeby domagają się Twojej uwagi? Jaki kolor mają Twoje myśli i uczucia? Jaką metaforą lub kształtem opiszesz swoje aktualne samopoczucie?
Jeśli to zadanie sprawi Ci trudność, zamiast rysowania możesz użyć wycinków z gazet. Wycinaj te, które wydadzą Ci się adekwatne do Twojego obecnego stanu i przyklejaj je na kartkę.
3. Jakie sfery życia wymagają uwagi?
W kolejnym kroku zbadaj, które obszary Twojego życia domagają się większej uwagi, a które mają jej pod dostatkiem. Wykorzystaj w tym celu ćwiczenie, które możesz pobrać tutaj:
Znakomita większość z nas dąży do balansu pomiędzy takimi aspektami jak zdrowie, rodzina, kariera, pasja, przyjaźń. Ale w praktyce ten balans niestety rzadko występuje. W różnych momentach życia poszczególne jego obszary wychodzą na pierwszy plan, a inne zostają w cieniu. Dzięki temu ćwiczeniu spojrzysz na siebie z lotu ptaka. Na czym się skupiasz, a co zaniedbujesz? Jakie to ma konsekwencje? Czy powstrzymuje Cię przed realizacją swoich kluczowych potrzeb i wartości, celów, misji?
4. Odzyskaj sprawczość
Jednym z ważnych kroków wyjścia z pozimowego marazmu jest… przejęcie na nowo sterów własnego okrętu. Owszem, nie wszystko zawsze idzie po Twojej myśli. Tak, każdy z nas napotyka wiele trudności, a ostatnio wszyscy napotykamy ich więcej niż kiedykolwiek. Ale nadal to Ty decydujesz o swoich celach, zachowaniu, sposobie spędzania czasu i inwestowania zasobów. To Ty, świadomie lub nieświadomie, podejmujesz decyzje o tym, jak spędzasz kolejne dni i jaki w związku z tym jest Twój stan emocjonalny.
Możesz płynąć z prądem i bezmyślnie tkwić w tym, co przyniesie kolejny dzień, albo przejąć odpowiedzialność przynajmniej nad tym wycinkiem rzeczywistości na który masz wpływ. Popatrz jeszcze raz na wykres zadowolenia z poszczególnych obszarów swojego życia. Nad którym decydujesz się pracować? Co chcesz osiągnąć? Jakie konkretne działania podejmiesz, żeby tam dotrzeć?
5. Cele
No właśnie, to dobry moment, by zweryfikować swoje cele na ten rok. O czym marzysz i jak przekłada się to na konkretny plan działania? Czy pamiętasz jeszcze styczniowe postanowienia? Czy są nadal aktualne? Jaki jest postęp w ich realizacji? Jeśli marny – warto przeanalizować dlaczego i ustalić kolejne kroki. Na czym chcesz się skupić? Koniecznie zapisz swoje wnioski. Dowiedziono, ze sam fakt spisania celów zwiększa wielokrotnie szansę ich realizacji.
6. Wartości i potrzeby
Wietrząc mentalne szafy nie omijaj refleksji nad swoimi kluczowymi wartościami i potrzebami. Wartości to to, co dla nas najważniejsze. Czego pragniemy w swoim życiu. Gdy je realizujemy – czujemy szczęście i wewnętrzną motywację. Gdy są zaniedbane, albo co gorsza postępujemy wbrew nim – cierpimy. Wykorzystaj ćwiczenia zawarte w tym wpisie, by poznać i uszeregować swoje kluczowe wartości. Zastanów się, na ile są dziś realizowane oraz w jaki sposób możesz poświęcić im więcej uwagi.
Z wartościami wiążą się nasze podstawowe potrzeby. Potrzeba to taki wewnętrzny stan organizmu, w którym odczuwamy jakiś istotny brak lub nadmiar. Mogą one dotyczyć:
ciała (głód, sen, pragnienie, ruch),
umysłu (inspiracja, spokój, wyzwanie, rozwój),
serca (pozytywne emocje, bliskość, radość, zaangażowanie, czynienie dobra),
duchowości (kontemplacja, bycie częścią czegoś większego, sens).
Zastanów się czego teraz potrzebujesz, za czym tęsknisz, co mogłoby Cię “doładować”?
7. Emocje
Kiedy poświęcisz już trochę uwagi wartościom i potrzebom, przyjrzyj się swoim emocjom. Czy zauważasz je na co dzień? Umiesz je zidentyfikować i nazwać? Rozumiesz, jakie myśli i zdarzenia je wywołują? W momentach, gdy emocje popychają Cię do niekonstruktywnych zachowań – czy umiesz nad nimi pracować? Zaskakujące jest to, jak mało wiemy o naszych emocjach, o ich roli i mechanizmach powstawania, podczas gdy mają one ogromny wpływ na nasze życie. Zajrzyj koniecznie do tego artykułu, by dowiedzieć się więcej na ten temat.
Zainwestuj kilka minut dziennie by prowadzić dzienniczek emocji. Zapisuj, jak czujesz się w różnych momentach dnia i co wywołało ten stan emocjonalny. Jeśli trudno Ci utrzymać systematyczność, nastaw w telefonie przypomnienia o różnych porach dnia. Taki dzienniczek jest bardzo cennym źródłem wiedzy o Twoich wewnętrznych mechanizmach.
Na wiosnę warto też uporać się z trudnymi emocjami, które towarzyszą Ci już od dawna, trując Cię. Może to być:
Złość wobec kogoś, kto permanentnie przekracza Twoje granice i depta Twoje potrzeby.
Poczucie krzywdy związane z trudną sytuacją z przeszłości.
Poczucie winy z powodu Twojego zachowania, które doprowadziło do przykrych konsekwencji.
Wyuczony lęk przed podejmowaniem nowych wyzwań.
Wstyd przed byciem w pełni sobą.
Zazdrość wobec kogoś, kto ma coś, czego bardzo pragniesz.
To oczywiście tylko przykłady. Zastanów się, czy zauważasz u siebie taką emocję/stan, który towarzyszy Ci od dawna i odbiera Ci radość życia. Jeśli tak – pora stawić im czoła, przepracować, a następnie o nich zapomnieć i ruszyć naprzód. Wiosna jest doskonałym momentem na nowy początek.
8. Ograniczające przekonania
Przekonania to takie nasze wewnętrzne “prawdy”. To osądy, które poczyniliśmy, albo wpoił je nam ktoś inny i zostały głęboko w nas. Mimo, że często nie zdajemy sobie z tego sprawy – przekonania na co dzień kierują naszym sposobem myślenia i zachowaniem. Mogą nas wspierać (“poradzę sobie w każdej sytuacji!”) ale też ograniczać (“jestem ofermą”, “do niczego się nie nadaję”). Kolejnym krokiem porządków w głowie jest inwentaryzacja własnych przekonań.
Co podszeptuje Ci Twój wewnętrzny głos, zwłaszcza w trudnych momentach?
Czy jest taka myśl, która ciągle do Ciebie powraca i powstrzymuje Cię przed realizacją Twoich celów?
Jak widzisz siebie?
Po więcej ćwiczeń pomagających odkryć ograniczające przekonania i nad nimi pracować, zajrzyj koniecznie tutaj.
9. Zasoby i talenty
OK, skupiliśmy się sporo nad tym, co może Cię hamować i ograniczać. Czas teraz przyjrzeć się temu, co może Cię wspierać i wspomagać w realizacji Twoich celów. Każdy z nas dysponuje określonym zestawem zasobów:
Czasem, który decydujemy się spędzać w określony sposób.
Wsparciem ze strony rodziny, bliskich, przyjaciół.
Pieniędzmi, w większej lub mniejszej skali.
Dostępem do wiedzy i informacji – jeszcze nigdy nie był tak łatwy i powszechny, jak w dzisiejszym świecie.
Talentami, umiejętnościami i doświadczeniem, które nas wyróżniają.
Zestaw zasobów każdego z nas jest inny i w określony sposób wspomaga nas w realizacji celów. Niektórzy mają mało czasu, ale zgromadzili dużo pieniędzy, z których mogą korzystać. Inni cieszą się ogromnym wsparciem ze strony rodziny, ale nie pławią się w luksusach. Dla jeszcze innych najcenniejszym zasobem, by spełniać marzenia o światowej karierze jest ich wiedza i determinacja. Jak wygląda Twój zestaw zasobów i jak może wspomagać Cię w drodze do celu? Zrób inwentaryzację. Z czego możesz korzystać, a czego Ci brakuje?
Jednym z zasobów, które warto eksploatować w pierwszej kolejności są Twoje naturalne talenty. Wykorzystując je nie tylko osiągasz dużą skuteczność, ale też czujesz satysfakcję. Jednak… czy jesteś w stanie wymienić 10 swoich największych talentów? Jeśli nie, zajrzyj koniecznie do tego artykułu.
10. Relacje
Ostatnia sfera, której warto przyjrzeć się, robiąc wiosenne porządki w głowie to Twoje relacje. Które z nich są dla Ciebie kluczowe, a w których raczej tracisz czas? Czy z tych ostatnich nie warto po prostu zrezygnować? Na ile pielęgnujesz te relacje, które są dla Ciebie kluczowe? Co powiedziałaby na ten temat ta druga osoba? Zapytaj ją! Spisz swoje kluczowe relacje i zanotuj, o co chcesz w nich zadbać, czemu poświęcić uwagę.
Jeśli tkwisz w relacji, która jest dla Ciebie toksyczna, odbiera Ci radość życia, ale nie umiesz się z niej uwolnić – koniecznie poproś o pomoc specjalistę. Taka decyzja może zmienić całe Twoje życie.
Idzie wiosna – posprzątaj w swojej głowie!