Dzień dobry! Zapraszam Cię serdecznie na kolejny wpis z cyklu “Książki, które warto przeczytać”. Lektury, które polecam uczą nowych umiejętności, dają do myślenia, poszerzają perspektywę, inspirują. To pozycje po które warto sięgnąć, nie stracisz przy nich czasu.
Przypominam również, że subskrybenci newslettera mają dostęp do Eliksiru wzrostu, czyli pełnej listy rekomendowanych rozwojowych lektur w jednym miejscu. Podając TUTAJ swój adres e-mail, a następnie potwierdzając subskrypcję – zyskasz dostęp do Eliksiru i innych ekskluzywnych materiałów, i dołączysz do subskrybentów newslettera Take Life In Your Hands. Około raz na miesiąc dzielę się w nim dodatkowymi treściami i inspiracjami, a także daję znać o nowych postach. A tymczasem zapraszam już na obiecane rekomendacje!
“Sztuka tworzenia wspomnień”
Meik Wiking
Każdego roku przeżywamy 365 (lub 366 :)) dni. Dlaczego część z nich zapada nam w pamięć, a część kompletnie z niej ulatuje? Gdybym spytała Cię teraz które z ostatnich kilkuset dni pamiętasz najlepiej, co przyszłoby Ci pierwsze do głowy? Radosne chwile wakacji? Przyjęcie urodzinowe? Moment, gdy pierwszy raz założyłeś narty i zjechałeś po ośnieżonym stoku? Dzień w którym odniosłeś duży sukces w pracy, a może stłuczka samochodowa, która wywołała dużo stresu?
Meik Wiking przybliża sposób działania naszej pamięci i tłumaczy, dlaczego jedne wydarzenia zapamiętujemy na wiele lat, a o innych szybko zapominamy. Podpowiada też, jak wykorzystać tą wiedzę, by stwarzać więcej niezapomnianych chwil, które przerodzą się w piękne wspomnienia. Kupując tą książkę spodziewałam się, że będzie to jedna z tych trywialnych pozycji, które przeczytam i szybko o nich zapomnę. Całkowicie się myliłam. Mam po niej nie tylko dobre wspomnienie, ale też wiele nowej wiedzy, z której korzystam kreując niezapomniane chwile.
“Zarządzaj swoim czasem”
Jake Knapp, John Zeratsky
Do książek o zarządzaniu czasem z kilku powodów podchodzę z dużą rezerwą. Po pierwsze większość z nich jest według mnie oderwana od rzeczywistości. Mam wrażenie, że autorzy nie mieli do czynienia z intensywną pracą i piszą o konceptach, które nie obronią się w prawdziwym życiu. Po drugie – powtarzane są w nich w kółko te same pomysły, narzędzia, wskazówki, tyle że ubrane w nowe nazwy. Są od tego oczywiście wyjątki. Bardzo lubię książkę Oli Budzyńskiej (niestety nakład tej pierwszej jest już wyczerpany), zainspirowało mnie “Zarządzanie codziennością”. Nie mogę też nie wspomnieć o kultowym “Getting things done” oraz “Siedemiu nawykach skutecznego działania”.
Na tle tych ostatnich pozycji książka “Zarządzaj swoim czasem” nie jest na pewno przełomowa. Traktuje o tym, że powinniśmy każdy dzień zaplanować, a następnie utrzymać skupienie i pożytkować energię na kluczowe zadania. A na koniec zastanowić się, co poszło zgodnie z planem, a co na przyszłość trzeba poprawić. Są jednak trzy powody, dla których postanowiłam umieścić ją na tej liście.
Po pierwsze jest napisana przez ludzi, którzy realnie doświadczyli problemu bycia nieustannie zajętym. Autorzy pracowali w Google i innych firmach z branży nowoczesnych technologii i dzielą się swoim własnym doświadczeniem. Po drugie, w związku z branżą, w której się obracają, ta pozycja jest bardzo na czasie. Duża jej część dotyczy wpływu poczty elektronicznej, mediów społecznościowych, serwisów na nasze trudności z organizowaniem się i utrzymaniem skupienia. A po trzecie, bardzo podoba mi się forma “katalogu” narzędzi i strategii, z których możemy wybrać te dla nas odpowiednie.
“Odkryć życie na nowo”
Anthony de Mello
To pierwsza książka Anthonego de Mello, którą przeczytałam i niech najlepszą rekomendacją będzie to, że gdy tylko przewróciłam ostatnią stronę, od razu sięgnęłam po telefon, żeby zamówić dwie kolejne. De Mello był hinduskim jezuitą, psychoterapeutą, mistykiem, przewodnikiem duchowym. Ta i inne książki sygnowane jego nazwiskiem to zbiory jego rekolekcji. “Odkryć życie na nowo” opowiada o tym, dlaczego warto zmienić swoje myślenie o tym, co nas spotyka, tak, by przestać nieustannie się bać. Przez brak mentalnej elastyczności, sztywne przekonania, nadmierne przywiązanie, czy skupianie się na brakach – sami fundujemy sobie cierpienie i smutek. Gdy jednak wyjdziemy z tego błędnego koła i zaakceptujemy życie ze wszystkimi jego trudnościami i ciemnymi stronami, nagrodą będzie spokój i radość. Skończy się nieustanna walka, rozczarowanie, tracenie czasu na rozpamiętywanie.
To lektura o akceptacji, wewnętrznym spokoju, braniu odpowiedzialności za swoje emocje i pracę nad nimi. Mimo, że wiele tez na pierwszy rzut oka może brzmieć kontrowersyjnie i budzić sprzeciw, to jednak po chwili zastanowienia przyznamy autorowi rację. Nasze emocje, reakcje, sposób myślenia zależą od nas samych. Możemy je zmienić, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Ale wymaga to pracy nad sobą.
“Drive”
Danie H. Pink
W czym tkwi sekret miejsc pracy utrzymujących wysoką motywację wśród pracowników? Czy wystarczy dobrze ich opłacać? Czy nadal sprawdza się popularna metoda kija i marchewki, czyli nagradzanie za realizację zadań i karanie za niewywiązanie się z obowiązków? Daniel H. Pink udowadnia, że takie myślenie jest już… przeżytkiem. Zwłaszcza w branżach kreatywnych, czy korporacjach, wymagających od pracowników zaangażowania, nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań, elastyczności, przedsiębiorczości. Godne wynagrodzenie i zachowanie podstawowych standardów w kulturze pracy jest oczywiście nadal istotne. Ale niewystarczające, by utrzymać wysoką motywację.
Potrzebne do tego są trzy inne elementy. Zapewnienie pracownikom odpowiedniego poziomu AUTONOMII w działaniu i podejmowaniu decyzji. Umożliwienie im ciągłego doskonalenia się, w kierunku MISTRZOSTWA. A także CELE, które postrzegane są jako ważne i pożyteczne, nie tylko dla danej firmy, ale też dla społeczeństwa. Jeśli chcesz stworzyć takie miejsce pracy, albo lepiej zrozumieć co wpływa na Twoją motywację – koniecznie zajrzyj do “Drive”.
“Przekonania, stereotypy, nawyki”
Katarzyna Sokołowska, Marek Sylburski
Nasze przekonania (czyli prawdy, w które głęboko wierzymy) na co dzień kierują setkami podejmowanych przez nas decyzji. Wpływają na sposób myślenia, odczuwane emocje i zachowania. De facto kierują przebiegiem naszego życia, o czym często nie mamy zielonego pojęcia. Warto to zmienić. Na początek przygody z poznawaniem i rozpracowywaniem własnych przekonań zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu.
Jeśli jednak chcesz pogłębiać wiedzę i pracować nad tym obszarem – doskonałym sposobem będzie właśnie wspomniana tu książka. Autorzy przelali na papier nie tylko dawkę teorii (czym są i jak powstają przekonania), ale też wiele metod i doświadczeń, jak nad nimi pracować. Wypracowali je podczas prowadzonych przez siebie warsztatów. W ostatniej części książki znajdziesz też obszerny katalog “nośników przekonań”. To elementy kultury, które sprzyjają powielaniu i utrwalaniu stereotypów myślowych (np. legendy, powiedzenia, rytuały itd).
Jeśli masz ochotę na więcej książkowych inspiracji – serdecznie zapraszam do poprzednich wpisów w tym cyklu:
>>> Książki, które warto przeczytać #1 <<<
>>> Książki, które warto przeczytać #2 <<<
>>> Książki, które warto przeczytać #3 <<<
>>> Książki, które warto przeczytać #4 <<<
>>> Książki, które warto przeczytać #5 <<<
>>> Książki, które warto przeczytać #6 <<<
>>> Książki, które warto przeczytać #7 <<<
>>> Książki, które warto przeczytać #8 <<<