Witaj po długiej przerwie 🙂 . Przybywam dziś z wpisem z popularnej serii Książki, które warto przeczytać. Mam dla Ciebie kilka prawdziwych perełek.
“Rozmyślnik”
Jacek Walkiewicz
Spośród wszystkich pozycji tą przeczytałam jako ostatnią, zaledwie tydzień temu. I bez wahania wpisuję ją na szczyt listy poleceń. Jacek Walkiewicz jest mówcą motywacyjnym , psychologiem, w przeszłości pracował w branży szkoleniowej. Jest też autorem “Rozmyślnika”, który moim zdaniem spodoba się każdemu, kto lubi zadawać sobie ważne pytania.
Autor w kolejnych rozdziałach pisze o wartościach i wyzwaniach, które tworzą naszą codzienność: o uprzejmości, wdzięczności, obowiązkowości, trudzie, rozmowach, kryzysach, odkładaniu na później. Przy każdym z zagadnień przedstawia swoje przemyślenia, doświadczenia i inspiracje, a na koniec zostawia nas z zestawem pytań, które zachęcają do refleksji. Jak wskazuje sam tytuł – to książka, przy której możesz porozmyślać. Właśnie dlatego tak bardzo mi się spodobała. Na co dzień pędzimy coraz szybciej, skupiamy się na tym, żeby DZIAŁAĆ. A czasem warto zwolnić i ODDAĆ SIĘ REFLEKSJI.
Jacek Walkiewicz napisał też dwie inne książki o podobnej tematyce: “Pełna MOC życia” i “Pełna MOC możliwości”. Po lekturze “Rozmyślnika” od razu zaopatrzyłam się w nie w Empiku. Możesz więc liczyć na pierwsze wrażenia na ich temat w kolejnych postach. Jeśli nie wiesz, czy przemawia do Ciebie taka tematyka – zacznij od obejrzenia wystąpienia autora na TEDx.
“Pstryk. Jak zmieniać żeby zmienić”
Chip Heath, Dan Heath
Uwielbiam! Uwielbiam książki, które są zarówno inspirujące i praktyczne. Tematem “Pstryk” jest zmiana – coś, czego wielu z nas pragnie, ale nie wielu umie skutecznie wprowadzić w życie. Autorzy w prosty i obrazowy sposób tłumaczą, dlaczego zmienianie jest takie trudne. Piszą o tym, że na każdego z nas wpływ ma nie tylko mózg (porównany w książce do logicznego jeźdźca), ale też nasze emocje (nieokiełznany słoń). Dodatkowo bardzo wiele zależy od otoczenia (czyli ścieżki, którą się poruszamy). Od współdziałania tych elementów zależy powodzenie wprowadzanych zmian. Podczas gdy przyczyn ich fiaska upatrujemy często w oporze, lenistwie i ludzkim charakterze, w rzeczywistości problemem może być brak pewności, zmęczenie i niesprzyjające okoliczności.
Autorzy wskazują kilka prostych sposobów, jak zaopiekować się tymi trzema obszarami i zwiększyć szanse na skuteczne wprowadzanie zmian. Piszą, jak wskazywać kierunek i nazywać kluczowe działania. Jak zmniejszyć emocjonalny opór przed trudnościami zmiany i wzbudzić motywację. Jak wpłynąć na okoliczności, tak aby pomagały nam dokonać zmiany, zamiast ułatwiać nam ich sabotowanie. W książce znalazło się też wiele inspirujących przykładów o wprowadzaniu zmian, które pozwalają dobrze zrozumieć techniki proponowane przez autorów.
Jednym słowem – jeśli myślisz o życiowych rewolucjach, koniecznie zajrzyj do tej pozycji, zrób notatki i w oparciu o nie stwórz plan działania. W końcu zmiany się nie dzieją, zmiany się wprowadza.
“Reguła 10x”
Grant Cardone
To książka o tym jak i dlaczego warto myśleć i działać na dużą skalę. Jeśli zaangażujemy się 10x bardziej, postawimy przed sobą 10x większe cele i włożymy w nie 10x więcej wysiłku to … bardzo prawdopodobne, że uda nam się je osiągnąć. Bo często nie osiągamy spektakularnych sukcesów nie dlatego, że nie mamy ku temu umiejętności lub możliwości, ale dlatego, że wygodniej (i bezpieczniej) poddać się ograniczeniom i myśleć na małą skalę.
Cardone pisze o trzech podstawowych błędach popełnianych w drodze do celu: sformułowaniu go w mało ambitny, ograniczający sposób (co od początku determinuje działanie na małą skalę), poważnym niedoszacowaniu zasobów potrzebnych do jego osiągnięcia oraz niedoszacowaniu przeciwności, jakie pojawią się po drodze. Właśnie z tych powodów nie osiągamy tak spektakularnych sukcesów, jakie są potencjalnie w naszym zasięgu.
Lektura daje dużego motywacyjnego kopa. Od razu miałam ochotę przejrzeć ponownie moje plany i przerobić je na kilka razy większe, bardziej śmiałe i odważne. Uprzedzam jednak, że to książka momentami kontrowersyjna. Po pierwsze uważam, że pomiędzy realizacją celów a dbaniem o swoje dobre samopoczucie trzeba zachować równowagę. I owszem – czasem możesz zrobić więcej, szybciej, lepiej, dalej, ale… nie warto, bo koszt, który przyjdzie Ci za to zapłacić jest zbyt wysoki. Po drugie, autor pisze o tym, że “sukces jest naszym obowiązkiem”. Nie dopuszcza możliwości, że nie każdy, musi myśleć tak jak on, by być szczęśliwym. Polecam Ci jednak tą lekturę, bo mimo, że chwilami drażniła, to znalazłam w niej wiele inspirujących treści. Po prostu dokonałam selekcji, co zabiorę dla siebie, a o czym jednak szybko zapomnę.
“Trening Ikigai”
Hector Garcia, Miralles Francesc
To druga i moim zdaniem ciekawsza część książki “Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”. W części pierwszej autorzy opisują swoją wyprawę przez Japonię podczas której doświadczają, co oznacza Ikigai, czyli coś z powodu czego warto żyć, coś co napędza do działania. W części drugiej proponują 35 technik za pomocą których każdy z nas może odnaleźć i praktykować Ikigai.
Techniki te to proste czynności i nawyki, które możemy wprowadzić do swojej rutyny: do codziennego planu działania dodać przynajmniej jedną rzecz niewykonalną, organizować supersesje mające na celu skokowy postęp, nadawać przedsięwzięciom motywujące nazwy, wykorzystać książeczkę Franklina, by pielęgnować co tydzień inną cnotę, codzienne zapisywać swoje przemyślenia, zadawać sobie do poduszki ważne pytania, otworzyć się na zbiegi okoliczności – dodać swojemu życiu przypadkowości i… wiele innych
Część z opisywanych technik znałam już wcześniej. Znalazłam jednak również kilka nowych, oryginalnych, o których wcześniej nie słyszałam a wzbudziły moją ciekawość. Dodatkowo te inspirujące nawyki uporządkowane zostały w 35 krótkich rozdziałów. Jest to więc idealna pozycja dla zapracowanych, którzy chcą codziennie nakarmić się krótką dawką inspiracji. Szczególnie jeśli mają na to zaledwie kilka minut przed snem.
To już koniec siódmej dawki książkowych inspiracji. Koniecznie zajrzyj też do poprzednich części:
>>> Książki, które warto przeczytać #1 <<<
>>> Książki, które warto przeczytać #2 <<<
>>> Książki, które warto przeczytać #3 <<<
>>> Książki, które warto przeczytać #4 <<<
>>> Książki, które warto przeczytać #5 <<<
>>> Książki, które warto przeczytać #6 <<<
Przypominam, że subskrybenci newslettera mają dostęp do Eliksiru wzrostu, czyli pełnej listy rekomendowanych lektur w jednym miejscu. Podając poniżej adres e-mail, a następnie potwierdzając subskrypcję – zyskasz dostęp do Eliksiru i innych ekskluzywnych materiałów, dołączysz także do subskrybentów newslettera Take Life In Your Hands, w którym raz na tydzień dzielę się niepublikowanymi na blogu treściami i inspiracjami, wspomnianymi wcześniej materiałami dodatkowymi, a także daję znać o nowych postach.