Kolejny rok tradycyjnie już zaczynam listą rozwojowych książek, które chciałabym przeczytać w nadchodzących miesiącach. Część z nich mi polecono, część obiła mi się o uszy gdy w 2020 zgłębiałam różne szkolenia, artykuły i materiały. A kilka pozycji po prostu przyciągnęło mnie swoim tytułem lub autorem. Mam nadzieje, że znajdziesz wśród nich coś, co i Ciebie zainteresuje. Uprzedzam jednak, że żadnej z tych pozycji nie miałam jeszcze okazji przeczytać. To inspiracje, nie rekomendacje 🙂 . Jeśli wolisz sięgać po sprawdzone pozycje – gorąco zachęcam Cię do zapisu na newsletter. Wraz z nim otrzymasz moją osobistą rekomendację kilkudziesięciu rozwojowych lektur, przeczytanych i sprawdzonych. Możesz też zajrzeć do jednego z wpisów o książkach, które warto przeczytać. Wracając jednak do pierwotnego wątku, poniżej moja lista “do przeczytania” na 2021.
“Twoja wewnętrzna moc. Jak dobrze żyć w niespokojnych czasach” Agnieszka Maciąg
Najnowsza książka Agnieszki Maciąg jest już właściwie… w trakcie czytania. Jest nieco inna niż dotychczasowe pozycje, które miałam okazję poznać. Trochę trudniejsza, dotyczy w końcu stawiania czoła trudnościom. Sama autorka pisze we wstępie: “w tej książce opowiem Ci o sztuce odnajdywania skarbów ukrytych pod ,maską wyzwań, lęków, strat, trudów, cierpienia, a czasem bólu. Pokażę Ci, jak możesz to wszystko przemienić w bezcenny dar – swoją wewnętrzną moc”. Zapinam pasy i zabieram się do czytania.
“Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” Stefanie Stahl
Pozycja stosunkowo nowa, ale bazująca na jednej z podstawowych teorii psychologii. Mimo, że jesteśmy dorośli, mieszka w nas cały czas małe dziecko, które czasem przejmuje nad nami kontrolę. W efekcie, zamiast zachowywać się jak dorośli, stosujemy dziecięce mechanizmy, mające na celu zapewnić nam bezpieczeństwo, akceptację, uwagę. Zauważenie, zrozumienie i zaopiekowanie się naszym wewnętrznym dzieckiem pomaga poradzić sobie z wieloma dysfunkcjami. Liczę na porządną dawkę wiedzy.
“Śpiew ptaka” i “Modlitwa żaby” Anthony de Mello
W tym roku miałam przeczytać “Przebudzenie”, ponieważ jednak ciężko było mi je dostać, stanęło na “Odkryć życie na nowo”. I bardzo mi się spodobała ta mała ale wielka książeczka pełna mądrości. Anthony de Mello był hinduskim jezuitą, mistykiem i psychoterapeutą, a pozycje o których mowa to zapis jego rekolekcji. Nie są wcale górnolotne ani trudne w odbiorze. Są kojące, proste i zapadające w pamięć. Pełne inspirujących historii o mądrości, świecie, życiu, ludzkiej naturze. Nie mogę się doczekać.
“Whatever You think, think the opposite” Paul Arden
Temat powstawania i pracy z przekonaniami oraz poszerzania perspektywy ostatnio na prawdę mnie fascynuje. W jednym z artykułów na ten temat wyczytałam o tej książce i jej tytuł przyciągnął mnie do siebie jak magnes. Zamówiłam, jest w drodze. Liczę, że pomoże mi trenować mentalną elastyczność i wyrabiać nawyk spoglądania na zagadnienia z rozmaitych perspektyw.
“Wszystko da się ogarnąć” Marie Forleo
O tym jak wziąć się w garść, stanąć z podniesioną głową i ogarnąć swoje życie. Autorka zbiera bardzo dobre recenzje i wiele osób polecało mi już tą książkę. Zaczęłam ją nawet czytać, ale chyba nie byłam akurat w nastroju na “ogarnianie”, a raczej na cieszenie się chwilą. Odłożyłam więc na lepszy moment. Wierzę, że nadejdzie w 2021.
“Nawyki warte miliony” Brian Tracy
O przyzwyczajeniach, które przeszkadzają w osiągnięciu sukcesu i o tym, jak zmieniać je we wspierające nawyki. Brian Tracy to instytucja, mam więc wysokie oczekiwania.
“Potęga podświadomości” Joseph Murphy
No muszę przyznać, że jeszcze nie czytałam. I nawet nie chodzi o to, że prowadząc bloga o rozwoju osobistym tą pozycję znać po prostu wypada. Ona mnie zwyczajnie ciekawi! I to od jakiegoś czasu, co doprowadziło do tego, że odnalazłam u siebie … dwa egzemplarze tej książki :). Tak to jest jak człowiek nie umie się opanować i kupuje lektury na zapas, a potem nie nadąża z ich czytaniem…
“Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem” Dale Carnegie
Gdyby autorem tej książki nie był Dale Carnegie, autor jednej z moich ulubionych pozycji “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, jej tytuł pewnie by mnie odstraszył. Ale ponieważ to jest Carnegie, idę o zakład, że warto zainwestować w nią swój czas. To zbiór podpowiedzi jak kształtować wartościowe nawyki, ćwiczyć swoje nastawienie, pokonywać przeszkody i podchodzić do życia z uśmiechem na twarzy.
“Fenomen poranka” Elrod Hal
Czytałam o tej książce już na wielu blogach. Autor opisuje w niej techniki, które pozwalają zmienić nasz poranek tak, by cały dzień był nie tylko dobrze zorganizowany, ale i owocny. Mam już swoje poranne rytuały, ale chętnie zajrzę.
“Cztery umowy” Miguel Don Ruiz
Pozycja opowiada o źródle przekonań i zachowań, które nas ograniczają i odbierają nam radość życia. Opisuje również techniki, które pomogą sobie z tym radzić. Trafiłam na nią przez przypadek, ale chyba zajrzę.
“Znajdź swoje dlaczego” Simon Sinek, David Mead, Peter Docker
To kontynuacja kultowej książki Sinka “Zaczynaj od dlaczego”. Według wydawcy mówi o tym, jak odnaleźć więcej inspiracji w pracy, a następnie zacząć inspirować innych. Opis do mnie trafia, pierwsza część była bardzo wartościowa – spróbuję.
“Sztuka błyskawicznej koncentracji” Damon Zahariades
Do tej pozycji zdecydowanie przyciągnął mnie jej tytuł i obietnica kształtowania mistrzostwa w zarządzaniu uwagą. Mało czytałam na ten temat, nie licząc pozycji dotyczących mindfulness. Chętnie pogłębię więc swoją wiedzę.
I to już wszystkie rozwojowe książki, które na ten moment mam na liście “do przeczytania” na 2021. A może Ty polecisz inne warte uwagi pozycje? Zostaw koniecznie informację o nich w komentarzu. Zarówno ja, jak i inni czytelnicy chętnie skorzystamy!