Samoświadomość – poznaj swoje mocne strony, styl myślenia, temperament

darmowe-zdjecia-na-bloga-05

Mówiłam już, że samoświadomość to według mnie jednak z kluczowych cech? No pewnie, że mówiłam. Ale powtórzę kolejny raz. Rozumiejąc swoje potrzeby możesz je spełniać. Znając swoje talenty możesz na nich budować. Będąc świadomym swoich ograniczeń, możesz je neutralizować i lepiej dogadywać się z otoczeniem. Każdy z nas jest inny, choć często zakładamy, że wszyscy myślą i działają dokładnie tak jak my. A to rodzi frustracje. Moment w którym zauważamy różnice i wychodzimy im naprzeciw to najczęściej milowy krok w stronę większej harmonii, sukcesów i lepszych relacji.

No dobrze, ale skąd dowiedzieć się, co konkretnie różni nas od innych? Jest kilka prostych sposobów. Podstawowym jest … obserwacja samego siebie. Moment zatrzymania i refleksji, kiedy coś Cię wkurzy, rozweseli, uszczęśliwi, zasmuci, zestresuje jest na wagę złota. Wyciągnij wnioski. Dowiesz się, jak reagujesz na rozmaite sytuacje, być może dostrzeżesz schematy myślowe, zrozumiesz co jest dla Ciebie komfortowe, a co sprawia Ci trudność.

To jednak nie wystarczy, bo czasem potrzeba zmiany perspektywy. Zwłaszcza w dziedzinie kontaktów międzyludzkich nie ma czegoś takiego jak prawda obiektywna – ta sama cecha przez nas może być odbierana jako pożądana, albo możemy sobie z niej w ogóle nie zdawać sprawy, a dla drugiego człowieka będzie stanowiła pancerną barierę w kontakcie z nami. Dlatego warto prosić innych o informacje zwrotne, kalibrować się, otwierać na odmienne zdanie i poszerzać horyzont.

Jest też trzecia opcja poszerzania samoświadomości – sięganie do rozmaitych testów diagnostycznych. Podchodzę do nich z dystansem, bo człowiek w końcu nie jest maszyną zero-jedynkową, ale znalazłam kilka narzędzi, które wniosły sporo do mojego rozwoju i pozwoliły mi lepiej poznać siebie. I dzisiaj właśnie o nich chciałam napisać.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie tylko diagnozujemy siebie, ale też dowiadujemy się, jak myślą, czują, działają Ci inni niż ja (np. mający inny profil, talenty). To również cenna informacja, bo pomaga mi się odnaleźć w grupie. Ja jestem empatyczna, podczas gdy ktoś inny bazuje tylko na faktach a i tak musimy się jakoś dogadać. Szukam więc podpowiedzi, jak dotrzeć do osób zupełnie innych niż ja.

darmowe-zdjecia-bez-rejestracji-07

A teraz już do rzeczy, z czystym sumieniem mogę polecić poniższe narzędzia (każda nazwa jest podlinkowana):

MBTI/ 16 personalities

To chyba najbardziej popularny test osobowości, do zrobienia zupełnie za darmo online. Bazuje na koncepcji Junga, którą poszerzyły następnie Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs. Według MBTI, każdy z nas ma określone preferencje co do:

  • czerpania energii i kierowania swojej uwagi (ekstrawersja i introwersja)
  • sposobu gromadzenia informacji (poznanie faktów, intuicja)
  • podejmowania decyzji (myślenie, czucie)
  • stylu życia i pracy w otaczającym świecie (decydowanie, obserwowanie)

Na bazie tych preferencji można wyróżnić 16 profili osobowości, które opisywane są czteroliterowym kodem od pierwszych liter preferowanych stylów (w j. angielskim) w każdym z wymiarów. Dla przykładu – mój typ to ESFJ, czyli ekstrawertyk (extraverted), poznawczy (sensing), czujący (feeling), decydujący (judging). Wiedząc do jakiego profilu mi najbliżej, tutaj mogę poczytać więcej, co to dla mnie oznacza, a także zapoznać się z innymi typami i przemyśleć, jak najlepiej do nich dotrzeć.

Żeby poznać swój profil, wejdź na stronę internetową i wypełnij test online, który zajmuje około 20 minut. Narzędzie jest darmowe.

darmowe-zdjecia-bez-rejestracji-05

FRIS

Kolejnym ciekawym narzędziem, które mogę polecić jest FRIS. To metodologia stworzona przez Polkę, Annę Samborską- Owczarek, która opisuje różnorodne style myślenia i działania. I tak mamy 4 perspektywy poznawcze: Fakty, Relacje, Idee i Struktury (stąd skrót FRIS), określające jakim informacjom nadajemy największy priorytet, zwłaszcza w nowych sytuacjach:

Osoba bazująca na perspektywie FAKTÓW ocenia ich przydatność do osiągnięcia celu, szuka związków przyczynowo skutkowych.

Osoba u której dominuje perspektywa RELACJI intuicyjnie rozpoznaje co łączy osoby, obiekty i zdarzenia, odbiera je osobiście.

Osoba z silną perspektywą IDEI wychodzi poza obecny stan rzeczy, poszukuje nowych możliwości i zależności.

Osoba kierująca się perspektywą STRUKTUR dogłębnie analizuje, operuje na szczegółach, porządkuje.

Według tego modelu każdy z nas ma styl myślenia opisany przez jedną, dominującą i niezmienną z powyższych perspektyw, oraz styl działania który jest już kompozycją wszystkich obecnych w nas perspektyw (jeśli mamy więcej niż jedną).

Aby poznać swój styl myślenia i działania, należy skontaktować się z jednym z konsultantów FRIS, wypełnić test online a następnie przejść przez wspólną sesję omawiania raportu. Więcej informacji znajdziesz tutaj. Narzędzie jest płatne.

darmowe-zdjecia-na-strone-15

Insights Discovery

To również jedno z popularniejszych narzędzi, jedyne z tego zestawienia, którego nie przetestowałam na sobie, ale niejednokrotnie mi je polecano. Jest to model opisujący indywidualny styl funkcjonowania, u którego podstaw również leży typologia Junga, a dokładnie trzy zdefiniowane według niego wymiary: ekstrawersja – introwersja, myślenie – czucie, poznanie – intuicja.

Również w tym przypadku wyróżnione są typy osobowości, w zależności od wymiarów, które u nich dominują. Całość opisana jest w łatwy do zrozumienia i zapamiętania system oparty o kolory.

Więcej o tym narzędziu przeczytasz tutaj, jest ono płatne i wymaga kontaktu z jednym z konsultantów.

Gallup strenghtsfinder

Pisałam o nim już kiedyś dość dokładnie tutaj. Przypomnę więc tylko, że to narzędzie jest nastawione stricte na identyfikację naszych unikalnych talentów, z których możemy uczynić naszą przewagę. Razem z diagnozą otrzymujemy ebooka, opisującego dokładnie w czym tkwi nasza siła (a właściwie siły), a także sugestie, w jaki sposób warto je rozwijać i wykorzystywać.

Badanie polega na wypełnieniu dość długiego i szczegółowego kwestionariusza online (zajmuje około 35 minut), w którym oceniamy do jakich postaw, myśli, zachowań jest nam bliżej. Narzędzie jest płatne, a do wyboru mamy 2 opcje:

  1. raport zawierający nasze 5 absolutnie najmocniejszych stron (koszt 15$),
  2. raport opisujący nas w kontekście pełnego katalogu 34 talentów (koszt 89$).

Osobiście wybrałam opcję pierwszą, z czystym sumieniem polecam, jest warta swojej ceny. Jeśli masz ochotę sprawdzić swoje mocne strony – wskakuj tutaj.

darmowe-zdjecia-na-strone-17

Test temperamentu

Ten temat również poruszałam już na blogu, więc tylko przypominam i zachęcam do zapoznania z tym wpisem. Temperament to genetycznie uwarunkowana reaktywność naszego systemu nerwowego, która zasadniczo nie zmienia się w ciągu życia. Na podstawie kilku zmiennych wyróżnia się 4 podstawowe typy:

  • choleryk
  • sangwinik
  • flegmatyk
  • melancholik

Warto wiedzieć, który dominuje w nas samych i co to dla nas oznacza. Jeśli czasem wydaje Ci się, że ktoś zachowuje się jak kosmita i “nie czujesz z nim chemii”, to bardzo prawdopodobne, że trafiłeś na osobę o przeciwstawnym temperamencie.

Najpopularniejszym sposobem na określenie typu temperamentu jest test Florence Littauer, który można zrobić online tutaj, lub pobrać, wydrukować i wypełnić w formie pisemnej tutaj (materiały nie są przygotowane przeze mnie, linkuję bezpośrednio do strony autora). Uwaga – ponieważ test nie będzie przeprowadzany w warunkach naukowych pod nadzorem psychologa, potraktuj go jak wskazówkę/zabawę, nie przyjmuj wyniku śmiertelnie poważnie i bezkrytycznie. Jeśli zależy Ci na pełnej rzetelności – przeprowadź test pod okiem dyplomowanego psychologa.

Zachęcam Cię nie tylko do zrobienia jednego z testów, ale także do spisania swoich wniosków, szans i zagrożeń. Kto wie, może odkryjesz coś przełomowego?