Trąbię w kółko o tym, że warto się rozwijać, nabywać nowe umiejętności, uczyć przez całe życie. Podrzucam Ci też ciekawe materiały (głównie na Facebooku i poprzez newsletter). Pomyślałam, że oprócz pojedynczych artykułów, warto podzielić się w jednym miejscu samymi źródłami, z których korzystam najczęściej. Tak powstał ten post. To co, zaczynamy?
Harvard Business Review
Na początek miejsce do którego zaglądam regularnie i które uwielbiam – portal HBR.org, czyli online’owy odpowiednik drukowanego miesięcznika. Znajduję na nim bardzo interesujące artykuły o rozwoju zawodowym, zarządzaniu, psychologii, radzeniu sobie z trudnościami. Istna kopalnia wiedzy! Czytam wersję angielską (jakoś bardziej przypadła mi do gustu), ale istnieje też polski odpowiednik –HBRP.pl.
Minus jest taki, że dostęp do angielskiej wersji portalu jest ograniczony do 4 darmowych artykułów miesięcznie, zapisując się na newsletter otrzymujemy kolejne bezpłatne treści (np management tip of the day), jednak, żeby móc korzystać bez ograniczeń, trzeba wykupić roczną prenumeratę, która nie jest tania. Ale szklanka, jak mawiają, może być do połowy pusta lub pełna – lepsze 4 wartościowe artykuły niż nic. Z kolei dostęp do wersji polskiej jest nieograniczony – można klikać do woli.
Poniżej kilka ciekawych artykułów na zachętę:
Organizujesz spotkania? Dopasuj je do potrzeb twórców i menedżerów
Do piekła czy do nieba, czyli długa historia nieporozumień między etyką a biznesem
5 ways to boost your resilience at work
3 ways to stop yourself from being passive-aggressive
Kursy online
Ostatnio zaczęłam korzystać z nich jeszcze częściej, bo są po prostu niezwykle wygodne. Nie trzeba wychodzić z domu, a wiedza podana jest w przystępnej, ustrukturyzowanej i urozmaiconej formie. Korzystam zarówno z kursów płatnych i darmowych, ale dzisiaj obiecałam polecić te drugie:
Coursera to nie kurs online, a platforma, na której oferowane są rozmaite darmowe kursy z uniwersytetów na całym świecie. Wybór jest olbrzymi, każdy znajdzie coś dla siebie – od informatyki i matematyki, przez nauki społeczne, po biznes i rozwój osobisty. Wszystko w bardzo przystępnej, przejrzystej i nowoczesnej formie. Sama właśnie rozpoczęłam kurs Design Thinking For Innovation, zapowiada się bardzo ciekawie. W kolejce czekają natomiast kilkuetapowe programy Leading People and Teams oraz Conflict management.
Ograniczam się do tej jednej platformy, bo wprawdzie znam jeszcze kilka innych, ale na żadnej z nich nie znalazłam tak ciekawej oferty wysokiej jakości.
Podcasty
Moja przygoda z podcastami właśnie się zaczyna i dopiero szukam tych ulubionych. Jednak dzięki wpisowi Kasi z bloga Worqshop oraz zestawieniu na blogu Psychology of eating, udało mi się już wyłowić kilka perełek. Zauważyłam przy okazji, że słuchanie podcastów to świetne ćwiczenie skupienia, uwagi, uważności. Nie znalazłam jeszcze swojego “podcastowego rytuału”. Testuję, czy odpowiada mi słuchanie ich przy okazji ćwiczeń, spacerów, jazdy samochodem, gotowania. Odzwyczaiłam się jednak od robienia kilku czynności na raz i nie do końca mi to wychodzi. Wolę chyba znaleźć chwilę wolnego czasu, usiąść wygodnie z kubkiem dobrej herbaty i posłuchać.
Kilka podcastów, które bardzo mi się spodobały:
Confidence on the Go – podcast autorstwa Trish Blackwell, porusza tematy bardzo bliskie mojemu sercu i zainteresowaniom, jak odpuszczanie nadmiernej kontroli, dbanie o siebie, radzenie sobie z bagażem emocjonalnym, strachem, czy droga do pewności siebie. Przy okazji Trish daje po prostu dobrą energię.
This is Your Life – w tym podcaście Michael Hyatt udziela cennych rad i inspiracji, które pomogą zarówno osiągnąć większą efektywność i satysfakcję z pracy (Dlaczego warto próbować, Ucieknij od przeciążenia), poprawić jakość swojego życia (Jak podnieść poziom energii, Siła uśmiechu) oraz wiele, wiele innych. Wysoka jakość, dobra inwestycja czasu.
School of Greatness – Lewis Howes był profesjonalnym sportowcem, jego karierę przerwała jednak kontuzja. Jak sam pisze, zaczął zatem od razu myśleć, co będzie jego kolejnym marzeniem i …oddał się bez reszty zgłębianiu tajników biznesu, marketingu i dodawaniu wartości. Poszło mu całkiem nieźle, bo jego książka trafiła na listę bestsellerów New York Timesa, zbudował firmę, której obroty sięgają kilku milionów dolarów, on sam doradza wielkim markom i trafił na listę “5 internetowych guru, którzy sprawią, że będziesz bogaty” Details Magazine (informacje pochodzą z jego strony). W swoich podcastach porusza takie tematy jak oswajanie porażek, lekcje, których możesz nauczyć się od sportowców, wychodzenie ze strefy komfortu.
Life Habits Mentoring – Karel Vredenburg skupia się na schematach myślowych, które utrudniają nam osiąganie naszych celów. Możecie posłuchać o radzeniu sobie ze zmianą, wychodzeniu ponad średnią, najczęstszych barierach w naszych głowach.
The Steve Pavlina Podcast – pierwszym podcastem tego autora, który wysłuchałam był “Take an Inspiration Day”. Steve zachęca w nim, żeby zorganizować sobie dzień, podczas którego oddamy się w całości jakiejś nowej dziedzinie, którą chcemy wypróbować, ale ciągle brakuje nam czasu. Spodobał mi się zarówno koncept “inspiration day”, jak i sam podcast. Co ważne, podcasty tego autora trwają zazwyczaj nie dłużej niż 10 minut, jeśli więc nie jesteś w stanie wygospodarować dużo czasu, ta propozycja będzie dla Ciebie idealna.
I jeszcze krótkie wyjaśnienie techniczne, bo sama nie do końca wiedziałam na początku, jak się do tego zabrać. Podcastów można słuchać poprzez strony autorów albo poprzez iTunes. Ja ściągnęłam darmową aplikację Podcast & Radio Addict i w niej wyszukuję tytuły, które mnie zainteresują. Mogę potem zarówno ściągnąć je na własne urządzenie, by mieć dostęp offline, jak i odsłuchiwać online poprzez wifi.
Blogi
W zestawieniu nie może zabraknąć oczywiście blogów. Uwielbiam tą formę pozyskiwania wiedzy, czytam ich wiele i nieustannie uczę się z nich nowych rzeczy. Dzisiaj chciałam polecić Ci moje ulubione blogi o rozwoju osobistym:
Take Life In Your Hands – zaczynam oczywiście od miejsca, w którym właśnie się znajdujesz:) i mam nadzieję zostaniesz na dłużej! Na moim blogu staram się połączyć dawkę konkretnej wiedzy z inspiracjami na temat codzienności, a także bazować na własnych doświadczeniach. Znajdziesz tu odnośniki do innych ciekawych materiałów (te najczęściej pojawiają się na Facebooku) oraz w pełni autorskie artykuły. Zapraszam jak najczęściej!
Michał Pasterski – to mój drugi ulubiony (po Take Life In Your Hands rzecz jasna;)) polski blog na temat rozwoju osobistego. Znajdziesz na nim wiele merytorycznych artykułów. Michał jest coachem i trenerem rozwoju osobistego, a jego celem jest zmiana systemu edukacji na świecie. Marzy, by dzieci zaczęły uczuć się nie tylko chemii i biologii, ale też asertywności, automotywacji, rozwiązywania konfliktów. Napisał świetną książkę o auto-coachingu.
Andrzej Tucholski prowadzi z kolei bloga, będącego smakowitym połączeniem lifestylu, psychologii i rozwoju osobistego. O radzeniu sobie z codziennością – przystępnie, bez zadęcia. I niezwykle lekkim piórem. Aż nie chce się stamtąd wychodzić.
Michael Hyatt – o tym autorze pisałam już przy okazji podcastów, pojawia się także w zestawieniu blogowym. Michael nazywa siebie wirtualnym mentorem. Porusza tematykę szeroko pojętego rozwoju zawodowego, choć pojawiają się i artykuły na tematy pozabiznesowe. Na jego blogu w zamian za zapis do newslettera możesz pobrać 4 interesujące ebooki.
Pani Swojego Czasu to osobistość, której pewnie nie trzeba Ci przedstawiać. Jeśli jednak jakimś cudem nie trafiłeś jeszcze w jej progi, a interesujesz się lepszą organizacją, realizacją celów i szukasz inspiracji na temat zarządzania czasem, to jest to miejsce, które musisz odwiedzić.
Four Hour Work Week – Tim Ferris znany jest głównie dzięki książce “Czterogodzinny tydzień pracy”. Lubię zaglądać na jego bloga, gdzie można znaleźć treści różnorodne i … dosadne. BEz owijania w bawełnę, za to bardzo interesująco.
Video
Nie jestem wielką fanką vlogów, ale od czasu do czasu zaglądam również w te rejony. Moje ulubione miejsca to:
kanał Mateusza Grzesiaka – miejsce z konkretną dawką motywacji, inspiracji i wiedzy. Mateusz przeprowadza wywiady z ludźmi sukcesu, odpowiada na pytania widzów i uczy rozmaitych technik przydatnych w życiu. Zawodowo jest coachem i prowadzi liczne szkolenia. Całkiem pokaźny dorobek, jak na trzydziestosześciolatka.
TED – ląduje tu bardziej dla porządku, bo chyba nie trzeba go już nikomu specjalnie przedstawiać. Sama korzystam chętnie i często, słucham wystąpień motywacyjnych, edukacyjnych, a od czasu do czasu chętnie włączam też video kompletnie niezwiązane z moimi zainteresowaniami, żeby poszerzyć horyzonty.
Kanał SWPS – to miejsce, gdzie możesz oglądnąć wiele wartościowych naukowych wykładów. O relacjach, współczesnych nawykach i przypadłościach, uważności, sile pozytywnego myślenia. Porządna dawka wiedzy od ekspertów.
Książki i czasopisma
Tutaj kończę listę moich ulubionych miejsc w sieci, dzięki którym rozwijam się zupełnie za darmo. Jeśli znasz inne ciekawe miejsca – koniecznie podziel się linkami w komentarzach pod postem. Poczta pantoflowa to w tym przypadku absolutnie najlepsze źródło informacji. Oprócz edukacji online, moim ukochanym źródłem wiedzy pozostają książki.
Opracowałam nawet moją osobistą listę rekomendowanych lektur – Eliksir wzrostu. Podając poniżej adres e-mail, a następnie potwierdzając subskrypcję – zyskujesz dostęp do Eliksiru i innych ekskluzywnych materiałów. Wyrażasz tym samym zgodę na dołączenie do subskrybentów newslettera Take Life In Your Hands, w którym raz na tydzień dzielę się niepublikowanymi na blogu treściami i inspiracjami, wspomnianymi wcześniej materiałami dodatkowymi, a także daję znać o nowych postach.
Polecam Ci również czasopismo Charaktery, w którym znajdziesz dużo ciekawych treści o wysokiej jakości merytorycznej. Część z nich publikowana jest również na portalu internetowym o tej samej nazwie.
Spodobał Ci się ten artykuł? Bardzo mi miło! Podaj go dalej, może innym też się przyda!