Wielka lista książek na 2018

Jeśli czytasz bloga od jakiegoś czasu, na bank zauważyłeś. Są dwie rzeczy, które na prawdę uwielbiam: książki i … tworzenie list:). Czy zatem mogę wyobrazić sobie lepszy początek roku niż lista książek, które chciałabym przeczytać przez najbliższe 12 miesięcy? Nie mogę. No i napisałam. Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie!

 

Obudź w sobie olbrzyma

Anthony Robbins

Wiem, wiem, wiem. Jak to jest możliwe, że ja TEGO jeszcze nie czytałam! No nie czytałam, bo te 700 stron i opinia klasyka, ale jednak miejscami nużącego sprawiała, że ile razy myślałam, że może czas na “Obudź w sobie olbrzyma” nadszedł, to jednak wybór padał na łatwiejszy do połknięcia kąsek. A może ja już po prostu tego olbrzyma obudziłam i książki nie potrzebuję 😉 <pewna siebie>. Czuję jednak, że w 2018 pora wreszcie nadejdzie, bo mimo wszystko jestem ciekawa. A u Ciebie było to czytane?

 

Zaczynaj od dlaczego

Simon Sinek

Pójdzie zapewne na pierwszy ogień. Po pierwsze, bo dostałam ją pod choinkę. Po drugie, bo szykowałam się na nią już od jakiegoś czasu. Po trzecie, bo podtytuł “jak wielcy liderzy inspirują innych do działania” brzmi bardzo interesująco. Ponoć inspiracja i motywacja kryją się właśnie za odpowiedzią na pytanie “dlaczego” – nie zależnie czy mówimy o pracy, pasji. życiu prywatnym. Jak wykorzystać tą wiedzę w praktyce? Mam nadzieję dowiedzieć się z tej książki.

 

Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić

Chip Heath, Dan Heath

To dość popularna pozycja, którą kilkukrotnie już mi polecano. Sama nie mam trudności z wprowadzaniem zmian, liczę jednak, że książka pomoże bardziej efektywnie motywować do zmian innych. A może się mylę i sama podszkolę swój warsztat?

 

Mądrzej, szybciej, lepiej

Charles Duhigg

Jak widzę ten tytuł to mnie aż telepie ze złości, bo moda na produktywność jest moim zdaniem zwyczajnie szkodliwa, zwłaszcza dla perfekcjonistów. Gdyby więc tej książki nie napisał Charles Duhigg, którego “Siła nawyku” była bardzo ciekawa i pełna świetnych przykładów – w życiu bym tego nie czytała. Ale jednak zamierzam. Ciekawi mnie jakie tym razem przykłady wziął na tapetę autor. Poza tym po lekturze opisu łudzę się, że nie chodzi tu wcale o zmieszczenie dwóch dni w jednym. Zobaczymy. Najwyżej odłożę na półkę albo podam dalej.

 

Spotkania z niezwykłymi ludźmi

Osho

Osho to współczesny hinduski guru, nauczyciel duchowy. Książki wydawane pod jego nazwiskiem spisali jego uczniowie na bazie wygłoszonych przez niego wykładów. W “Spotkaniach z niezwykłymi ludźmi” goszczą takie postacie jak Lao Tzu, Buddha, Sokrates, Nietzsche oraz inni mistrzowie wschodu i zachodu, a autor w gawędziarskim tonie przybliża ich nauki, poglądy i życiorysy.

 

Szef to zawód

Jerzy Gut, Wojciech Haman

Na mojej liście jest już tak długo, że aż się zastanawiam, czy ja na prawdę chcę to przeczytać… Nie no, chcę. Za dużo jest na świecie kiepskich szefów, żebym mogła sobie pozwolić na lenistwo, zamiast szlifowania swoich kompetencji. W tym roku przekonam się, co polscy autorzy mają do przekazania na temat misternej sztuki zarządzania ludźmi.

 

Influencer

Joseph Grenny

Kolejny na liście jest bestseller New Your Timesa. Jeśli wpływanie na innych, wprowadzanie zmian i sprawianie, by rzeczy się wydarzały niekoniecznie bezpośrednio własnymi rękoma dotyczy również Ciebie – sięgnij ze mną po tą pozycję, bo podobno warto. Wpływanie na innych jest trudną sztuką. Porównałabym je do spaceru na linie, balansując pomiędzy zachętą a poleceniem. Krok po kroczku do przodu. Jestem bardzo ciekawa tej książki.

 

The effective executive

Peter F. Drucker

Jak wybrać te działania, które przyniosą największą wartość dodaną? Jak dobrze wykorzystać swoje mocne strony? Jak podejmować dobre decyzje? Jak zainwestować czas w kluczowe zadania? Część odpowiedzi na te pytania już znam, ale bardzo ciekawi mnie, co na ten temat ma do powiedzenia Peter F Drucker w swojej kultowej książce. Na ile to będzie powtórka z tego co już wiem, a na ile nowa perspektywa? Zobaczymy.

 

The 10x Rule

Cardone Grant

No muszę przyznać, opis książki zrobił na mnie wrażenie:

While most people operate with only three degrees of action-no action, retreat, or normal action-if you’re after big goals, you don’t want to settle for the ordinary. To reach the next level, you must understand the coveted 4th degree of action.

źródło: Amazon.com

Ponieważ sięganie wysoko, po to co nadzwyczajne, a nie po to co przeciętne leży głęboko w mojej naturze – na 100% sięgnę po tą książkę w najbliższych miesiącach. Szczególnie, że polecił mi ją ktoś, kogo bardzo cenię. Jak doczytałam w jednym z cytatów na okładce, autor przenosi nas na zupełnie nowy poziom nakreślania sobie celów. Nie mogę się doczekać.

 

Strenghts Based Leadership

Tom Rath

Istnieją dwa modele zarządzania kapitałem ludzkim: jeden – poprzez wskazywanie obszarów do poprawy, drugi – poprzez wskazywanie najsilniejszych stron i budowanie na nich. Ponieważ ten drugi model wydaje mi się bardzo atrakcyjny i skuteczny, jednak rzadko stosowany – zamierzam szerzyć wiedzę na jego temat w moim małym pracowniczym ogródku. A żeby coś szerzyć, to trzeba to najpierw dobrze poznać i zrozumieć, stąd książka trafia na moją listę lektur. Swoją drogą, jeśli nie masz jeszcze zrobionego testu Strenghtsfinder – spraw sobie taki wartościowy prezent noworoczny, nie pożałujesz (zapraszam do artykułu na ten temat).

 

Intuicja

Osho

Zagadnienie intuicji samo w sobie jest dla mnie fascynujące, a jeszcze bardziej ciekawi mnie w jaki sposób opowie o niej Osho. Nie wiem tylko, czy mój nastawiony na konkrety mózg będzie w stanie docenić duchową opowieść snutą misternymi nitkami. Zamierzam się jednak przekonać.

 

Spontaniczne szczęście

Andrew Weil

Tak, tytuł brzmi bardzo poradnikowato i mało ambitnie. Ale kiedy przeczytałam opis książki, wydała mi się na prawdę interesująca i mało powierzchowna. Jest tam o dążeniu do zdrowia emocjonalnego, o łagodzeniu negatywnych nastrojów, wspieraniu zadowolenia i odporności psychicznej. A wszystko to oparte o psychologię wschodu i zachodu. Skuszę się.

 

Daruj sobie. Przewodnik dla tych, którzy nie potrafią przestać

Peg Streep, Alan B. Bernstein

Muszę jeszcze coś dodawać? Ręka do góry, kto nie ma problemu z odpuszczaniem? Jakoś tak to jest, że ciężko znaleźć balans pomiędzy dążeniem a odpuszczaniem. Zazwyczaj człowiek jest dobry albo w jednym albo w drugim. Połączenie tych dwóch umiejętności to sztuka, którą posiadło niewielu. Ja należę do tych, którzy zazwyczaj dążą, a odpuszczać muszą się uczyć. Dlatego zamierzam przeczytać i wcielić w życie.

 

Psychologia relacji

Mateusz Grzesiak

Temat uważnego budowania relacji jest mi ostatnio bardzo bliski. Trzeba je budować, pielęgnować zamiast zakładać, że są nam dane już na zawsze. Chciałabym poszerzyć wiedzę w tym zakresie, a pozycja autorstwa Mateusza Grzesiaka wydaje się dobrym wyborem. Co prawda nie każda jego książka okazywała się dla mnie porywająca, ale mimo to spróbuję.

 

The worry-free mind

Carol Kershaw

Brzmi jak marzenie? Dla mnie raczej jak utopia. Na szczęście od razu doczytałam, że nie chodzi o to, jak zlikwidować mniejsze i większe troski ale jak sobie z nimi lepiej radzić, wykorzystując odkrycia neuropsychologii. A że należę do tych zamartwiających się na zapas – nie mogę nie przetestować.

 

Boundaries cloud

Henry Cloud

Bardzo ważny temat, więc nie mogę się już doczekać tej lektury. Mowa będzie o granicach: o ich wyznaczaniu i pilnowaniu, o tym czy to nie samolubne i uzasadnione, o tym, co robić gdy ktoś ich nie akceptuje, a także skąd bierze się to paskudne poczucie winy, gdy zabieramy się za ich wyznaczanie. Brzmi jak coś, co zdecydowanie chciałabym wiedzieć.

 

Mów jak TED

Carmine Gallo

Wystąpienia publiczne to dziedzina, która mnie fascynuje. Ilekroć mam okazję wypróbować się w tej roli – chętnie ją przyjmuję i testuję nowo nabyte umiejętności (bo w międzyczasie staram się je nabywać). I nie mówię tu o przeklikiwaniu prezentacji – mówię o prawdziwych wystąpieniach, których celem jest pozyskanie uwagi widowni, wpłynięcie na nią i pozostanie w jej pamięci. Fascynują mnie Ci, którzy to potrafią i chętnie czegoś się od nich nauczę. W 2018 bankowo sięgam więc po tą książkę.

 

Pętla dobrego samopoczucia

Carl Cederstrom, Andre Spicer

Przewrotny tytuł przykuł pewnego razu moją uwagę na księgarnianej półce. Nie wiem o tej książce wiele, poza tym, że na przykładach z życia wziętych pokazuje, jak “dobre samopoczucie przekształciło się w obowiązek i obróciło przeciwko nam”. Coś w tym jest, nie da się ukryć. Jednym z moich największych odkryć radzenia sobie ze sobą jest właśnie fakt, że czasem normalnym jest czuć się źle. I nie trzeba tego za wszelką cenę natychmiast zmieniać. Bo to gorsze samopoczucie i trudne emocje mają też swoją funkcję. Z jednej strony więc poczytam, jak stabilizować swoje emocje w “Spontanicznym szczęściu”, a z drugiej ciekawi mnie też, co odnajdę w tej wydawać by się mogło przeciwstawnej pozycji. A może to się jedno z drugim wcale nie wyklucza?

 

Umysł ponad nastrojem

Christine A. Pedesky, Dennis Greenberger

Jako kontynuację poprzedniego wątku wypatrzyłam też… poradnik dla terapeutów:). Ponoć jednak bardzo przystępny. Mam nadzieję, że pomoże mi pogłębiać moją wiedzę o psychice człowieka, a przy okazji poszerzyć umiejętności wychodzenia z trudnych sytuacji. Zawsze gdy czytam taki książki w głowie pojawia się myśl “o kurcze, też tak mam, ale nigdy nie pomyślałam, że można sobie w ten sposób poradzić”. Zobaczymy i damy znać, czy to dobry trop.

 

No to teraz Twoja kolej – jaka jest Twoja lista książek do przeczytania w 2018 roku? A może masz do polecenia coś już przeczytanego, o co ja powinnam uzupełnić swoją listę? Daj koniecznie znać w komentarzu!

Mam nadzieję, że zaostrzyłam Twój apetyt na książkowe małe co nieco! Przypominam, że subskrybenci newslettera mają dostęp do Eliksiru wzrostu, czyli pełnej listy rekomendowanych lektur w jednym miejscu. Podając poniżej adres e-mail, a następnie potwierdzając subskrypcję – zyskasz dostęp do Eliksiru i innych ekskluzywnych materiałówdołączysz także do subskrybentów newslettera Take Life In Your Hands, w którym raz na tydzień dzielę się niepublikowanymi na blogu treściami i inspiracjami, wspomnianymi wcześniej materiałami dodatkowymi, a także daję znać o nowych postach.

 


 

 

  • Propozycję czytelnicze bardzo ciekawe – czytałam Szef to zawód, ale nie pamiętam już dokładnie co w niej było, co chyba nie świadczy o niej zbyt dobrze. Z Twojej listy najbardziej spodobał mi się: Daruj sobie. Przewodnik dla tych, którzy nie potrafią przestać.Czasem książki na wyluzowanie bardzo się przydają.

  • Ehh, czyli intuicja znowu się nie myliła, że mi z tą książką ciągle nie po drodze. W takim razie przejrzę najpierw dokładnie spis treści w Empiku. Dzięki za cynk! A może masz coś dobrego do polecenia?