Tym razem bez zbędnych wstępów, przechodzę od razu do rzeczy. Żeby móc się rozwijać, trzeba znać swoje mocne i słabe strony. To sprawa absolutnie podstawowa. Kiedyś mówiło się, że powinniśmy skupiać się na wzmacnianiu słabych stron, żeby przestały ciągnąć nas w dół. Dziś dominuje przekonanie, że najlepiej budować na swoich naturalnych talentach, osiągać w nich mistrzostwo, czynić z nich swój znak rozpoznawczy i przewagę konkurencyjną.
Jestem zwolenniczką… połączenia obu:). Budowanie na swoich mocnych stronach przynosi niesamowite efekty. Zarówno inni, jak i my sami zaczynamy się postrzegać przez pryzmat tych talentów, wzrasta nasza motywacja. Z drugiej strony, jeśli jesteśmy bardzo do tyłu z jakąś ważną umiejętnością, warto pracować, by osiągnąć w niej chociaż poziom podstawowy. Mało prawdopodobne, że stanie się ona naszą mocną stroną, ale przestanie być kulą u nogi.
O rozmaitych sposobach poznawania i weryfikowania mocnych i słabych stron pisałam już w poście Spójrz w lustro i zostań mistrzem. Nadal uważam, że samoobserwacja oraz informacja zwrotna od osób, które obcują z nami na co dzień, to dwa podstawowe źródła, od których powinniśmy zacząć diagnozę. Odkryłam jednak w tym miesiącu (a właściwie mi polecono) kolejne świetne narzędzie, które pomaga zidentyfikować nasze talenty. A mowa o badaniu Gallup Strengthsfinder.
Badanie polega na wypełnieniu dość długiego i szczegółowego kwestionariusza (zajmuje to około 35 minut), w którym oceniamy do jakich postaw, myśli, zachowań jest nam bliżej. Na każde pytanie mamy ściśle określony i krótki czas. trzeba zatem odpowiadać zgodnie z pierwszą myślą, bez zbędnego zastanawiania. Po zakończeniu testu odpowiedzi są automatycznie analizowane i otrzymujemy ocenę naszych najmocniejszych stron. Autorzy badania zidentyfikowali 34 talenty, w ramach których się poruszają.
Co istotne, badanie jest płatne. Do wyboru mamy 2 opcje:
- raport zawierający nasze 5 absolutnie najmocniejszych stron (koszt 15$),
- raport opisujący nas w kontekście pełnego katalogu 34 talentów (koszt 89$).
Jeśli zdecydujesz się na opcję numer 1, możesz potem dokupić resztę analizy (talenty 6-34) za 74$, bez konieczności powtarzania testu – Twoje odpowiedzi są już zapisane. Ja byłam zainteresowana tymi kluczowymi 5 mocnymi stronami, poza tym cena 89$ wydała mi się dość zaporowa, wybrałam zatem w opcję numer 1 i nie żałuję.
W pakiecie za 15$ otrzymujesz:
informację o Twoich 5 kluczowych talentach wraz z wideo oraz PDFem opisującymi, co dany talent oznacza,
raporty opisujące jeszcze dokładniej, co oznaczają Twoje mocne strony, a także wskazujące konkretne pomysły na ich wykorzystanie (to podoba mi się chyba najbardziej),
certyfikat potwierdzający Twoje talenty,
checklistę z kolejnymi krokami do wdrożenia w życie,
ebooka opisującego pełny katalog 34 talentów, które mierzone są w ramach badania.
Czy warto? Tak. Dowiedziałam się z tego badania sporo o sobie, szczególnie inspirujące okazały się pomysły na użycie moich mocnych stron w praktyce. Było tam kilka nieoczywistych sugestii, o których wcześniej nie pomyślałam. Wynik badania bardzo mnie nie zaskoczył, ale 2 z 5 moich mocnych stron wcześniej nie nazwałam i nie budowałam na nich. Zatem również tu dowiedziałam się czegoś nowego. Ebook z opisem wszystkich 34 talentów także mnie zaciekawił i zamierzam go dokładnie przeczytać. Myślę, że bardzo przyda się w pracy z ludźmi, zwłaszcza tymi, którym chcę pomagać się rozwijać. Jednym słowem – oceniam pakiet jako warty swojej ceny i mojego czasu, który poświęciłam na wypełnienie ankiety. Z czystym sumieniem polecam.
Warto też powiedzieć, że przynajmniej część talentów ocenianych w badaniu jest niesztampowa. Zauważałam u siebie te cechy, ale nie postrzegałam ich jako czegoś, co mogę nazwać swoją mocną stroną i obrócić na swoją korzyść. Żeby dać Ci próbkę, o czym mowa – poniżej możesz zobaczyć w kilku słowach wynik mojego testu.
Moje 5 największych talentów to:
Individualization – umiejętność dostrzegania różnych zalet/cech w ludziach i budowania na nich.
Responsibility – odpowiedzialność, przywiązanie do wartości, lojalność.
Learner – chęć nauki i ciągłego rozwoju. To nie była niespodzianka:).
Activator – umiejętność sprawiania, by rzeczy się wydarzały, przenoszenia projektów z fazy planowania w fazę działania.
Input – zamiłowanie do gromadzenia nowych informacji, chęć by wiedzieć więcej.
(nazwy zgodnie z oryginałem w języku angielskim, ankieta dostępna jest po polsku, raporty niestety nie)
A Ty, znasz już swoje talenty i budujesz na nich? Czy myślisz, że opisane wyżej narzędzie może być dla Ciebie przydatne?
Jeśli się zastanawiasz, to chcę Cię upewnić, że nie był to post sponsorowany.