Najlepsze rozwojowe aplikacje na telefon

Telefon to dziś znacznie więcej niż urządzenie do dzwonienia. To podręczny aparat, mały tablet do przeglądania stron www, budzik, źródło wiadomości, odtwarzacz muzyki i … mogłabym wymienić jeszcze ze sto innych funkcji. Możemy przebierać w rozmaitych aplikacjach, które służą dosłownie do wszystkiego – od robienia list zakupów poprzez rozrywkę aż po organizację pracy. Są też i takie, które w ciekawy, nieszablonowy sposób pomagają się rozwijać. I dzisiaj właśnie kilka takich aplikacji chciałam Ci polecić. Przy okazji będę ogromnie wdzięczna, jeśli znasz inne godne uwagi i dasz o nich znać w komentarzach!

 

Forest: stay focused

Bez przerwy korci Cię, żeby zajrzeć na Facebooka? Nie możesz wytrzymać pięciu minut bez przewijania zdjęć na Instagramie? A może w kółko sprawdzasz maile, zamiast zająć się właściwą pracą? W każdym z tych wypadków pomoże Ci aplikacja Forest. Jej mechanizm jest bardzo prosty – uruchamiasz ją i sadzisz wirtualne ziarenko. Z upływem czasu możesz obserwować jak kiełkuje, rozrasta się w coraz większe drzewo. Jeśli jednak nie oprzesz się pokusie i opuścisz aplikację, by zajrzeć co słychać w innych wirtualnych miejscach – Twoje drzewo osłabnie, uschnie.

Co wygra: uporczywy nawyk/ uzależnienie (= zwariuję jak nie spojrzę co nowego na FB), czy raczej poczucie odpowiedzialności, chęć pielęgnacji, potrzeba osiągnięć (= chcę mieć piękne, wielkie drzewo więc nie opuszczam Forest)? Brzmi trywialnie? To spróbuj! Najprostsze rozwiązania działają najlepiej. Istnieje wiele popularnych gier, które bazują na naszej potrzebie pielęgnacji i troski, ale w tym przypadku w pakiecie dostajesz coś więcej: przydatne narzędzie do pracy nad niechcianymi nawykami.

 

Self-help anxiety management

Masz problem ze stresem, niepokojem, łatwo się denerwujesz? Zajrzyj koniecznie do tej aplikacji. Przede wszystkim znajdziesz tu sporo wiedzy na temat tego jak podchodzić do niepokoju, czym on jest, co go wywołuje i jak sobie z nim radzić. Żeby pogłębić samoświadomość – możesz prowadzić swój dziennik. Zauważysz, w jakich sytuacjach pojawiają się trudne emocje, w czym się przejawiają, czy występują często, czy raczej sporadycznie. Najbardziej przypadły mi jednak do gustu banalnie proste ćwiczenia, które pomogą przywrócić trzeźwe spojrzenie i uwolnić się od uporczywych myśli wywołujących lęk (zajrzyj do zakładki: self help with SAM).

Ćwiczenia przybierają różnorodną formę: pytań, które skłonią Cię do przemyśleń, zadań oddechowych, prostych aktywności. Część z nich opiera się na wizualizacji – na przykład przepisujesz na ekran dręczącą Cię myśl, a potem sprawiasz, że wybucha lub odpływa. Aplikacja została stworzona przez zespół psychologów i ma podstawy naukowe.

 

Headspace

To moje ulubione narzędzie do ćwiczeń medytacyjnych. Oferuje darmowy program Take ten, czyli dziesięć kilkuminutowych sesji, podczas których lektor o kojącym głosie nauczy Cię krok po kroku wyciszać umysł. Oprócz tego oglądniesz urocze animacje, z których dowiesz się, jak to wszystko działa tam u nas w głowie, dlaczego myśli gonią jak szalone i powodują stres, przygnębienie czy lęk. Idealne przed snem i w okresach wzmożonego napięcia.

 

Calm

Aplikacja oferuje kilka darmowych sesji medytacji prowadzonych przez lektora, jednak moją ulubioną funkcją są dźwięki natury. Pozwalają mi skupić się na pracy, gdy dokoła panuje zgiełk, pomagają się wyciszyć i zrelaksować, gdy nie mogę zasnąć, wprowadzają w dobry nastrój i poczucie spokoju o poranku. Możesz wybierać pomiędzy dźwiękami deszczu, łąki, szumu fal, odgłosami płonącego kominka i wieloma innymi. Ostatnio w ramach aplikacji pojawiły się też “bajki na dobranoc” dla dorosłych – czyli wyciszające historie, które pomagają odpłynąć w objęcia morfeusza.

 

Happify

To aplikacja, która porusza się w obszarach psychologii pozytywnej, uważności, kognitywistyki. Bazuje na przekonaniu, że to jak się czujesz ma duże znaczenie, wpływa bezpośrednio na Twój poziom szczęścia. Jeśli więc borykasz się ze stresem, negatywnymi myślami, przygnębieniem, spadkiem energii – znajdziesz tu wiele narzędzi, by poprawić swoje mentalne samopoczucie. Na początek wypełniasz krótki test, który pozwoli dopasować ćwiczenia do Twoich aktualnych potrzeb. Potem możesz wybrać jeden z torów/tematów w ramach których chcesz ćwiczyć i się rozwijać – na przykład “bycie uważnym liderem”, “odnajdowanie powołania” albo “radzenie sobie ze stresem”. Następnie w ramach Twojego toru aplikacja będzie systematycznie podpowiadać Ci krótkie i proste ćwiczenia, które pomogą pielęgnować dany obszar.

Nie wszystkie będą dostępne na raz – musisz wykonywać je po kolei, by odblokowywać dostęp do kolejnych. Ćwiczenia nie zajmą Ci dużo czasu, będą dotyczyć codziennych czynności i mogą być wykonywane w tak zwanym międzyczasie. Z biegiem dni będziesz budować w sobie różne umiejętności i inspirować się niesamowitymi cytatami. Możesz na bieżąco śledzić postępy. Proste i skuteczne. Ja już rozpoczęłam jeden z wybranych programów – dołączasz?

 

Habitica

“Traktuj życie jak grę, będziesz zmotywowany i zorganizowany” zachęcają twórcy aplikacji. I jest to jakiś pomysł! Na początek wybierz obszar życia, nad którym chcesz popracować. Następnie uzupełnij swoje pożądane i niechciane nawyki, codzienne czynności, pojedyncze zadania do wykonania. Gotowe? To teraz nie pozostaje Ci nic innego jak wypełniać je w rzeczywistości – tak zwanym ‘realu’ (lub unikać – w przypadku niechcianych nawyków) i odklikiwać postępy w aplikacji. Za każde wykonane zadanie lub wzmocniony nawyk będziesz zbierać punkty, otrzymywać nagrody, zdolności, misje, rozwijać swojego awatara i przemieszczać się po kolejnych poziomach.

 

Śledzenie nawyków Loop (Android)

To taka prosta, cyfrowa wersja habit trackera. Wpisujesz listę nawyków nad którymi chcesz pracować, ustawiasz przypomnienia o wybranych porach (decydujesz jak często, w jakie dni, o jakich godzinach), a następnie odhaczasz ich realizację. Aplikacja dba, żebyś niczego nie przegapił. Możesz śledzić statystyki, sprawdzać jak kształtowała się Twoja praca nad nawykami na przestrzeni czasu, weryfikować aktualną siłę nawyku. Przydatne narzędzie, zwłaszcza jeśli od kilku miesięcy powtarzasz sobie, że coś zmienisz, ale ciągle o tym zapominasz w ferworze codziennych obowiązków.

 

Fabulous: Motivate me! (Android)

I na sam koniec bardzo przyjemna w obsłudze aplikacja, która również świetnie sprawdzi się w inicjowaniu i wzmacnianiu pożądanych nawyków, codziennych rytuałów, nieskomplikowanych czynności, które poprawią samopoczucie. Jej zaletą jest prostota i wygoda! Chcesz zacząć dzień od ćwiczeń? Dostaniesz kilka propozycji każdego ranka. Marzą Ci się wartościowe śniadania? Proszę bardzo – na telefonie znajdziesz pyszne przepisy. Przyjmij wyzwanie!

Pracować możesz kolejno w ramach czterech obszarów: więcej energii, lepsza koncentracja, prawidłowa waga, lepszy sen. Każdy bardzo ważny, każdy równie zaniedbywany w dzisiejszych czasach. Motywująco działa nie tylko system powiadomień i przypomnień, ale już sam design, który cieszy oko i zachęca do działania.

 

A Ty, masz jakieś ulubione aplikacje, które poprawiają samopoczucie i pomagają nad sobą pracować?